Det var ett Kvarnby IK med raka ryggar och gott om självförtroende som kom till mach i fredagskväll hemma mot toppkollegan Saba Palestina KIF/Liria IF i Malmöderbyt på Bäckagårds IP. Efter höstpremiären och dess triumf mot seriesuveränen NK Croatia följt av bortasegern mot svårspelade Furulunds IK hade Kvarnby IK två raka segrar i ryggen och samtidigt en färsk placering på positivt kvalspel i ryggsäcken efter att laget passerat Dalby GIF förra veckan.
-Trots läget som vi dels har skapat för oss själva tack vare de två inledande segrar och dels för att Dalby har tappat poäng så kände vi ganska tidigt i matchen mot Saba Palestina/Liria att vi inte riktigt var på tårna när domaren blåste igång matchen, säger Uffe Jansson tränare Kvarnby IK.
Sakta men säkert växte dock Kvarnby in i matchen och ”höst-Kvarnby” kunde skymtas mer och mer ju längre första halvlek led. Närmre än en nick i ribban kom däremot aldrig KIK i den första halvleken och inte heller gästerna skapade tillräckligt för att kunde spräcka målnollan framåt.
Upptrappningen fortsatte för Kvarnby IK i den andra halvleken och det dröjde inte många minuter innan Erik Odén hittade rätt bakom motståndarnas målvakt fram till 1-0. Bara åtta minuter efter ledningsmålet kunde Erik också utöka Kvarnbys ledning till 2-0 och då hade andra halvleken bara varat i dryga elva minuter.
-Efter att vi plötsligt tagit ledningen med 2-0 bara tio-elva minuter in i andra halvlek blev vi lite väl passiva och Kevin tvingades göra ett par fina räddningar för att inte bjuda in Saba Palestina/Liria i matchen igen, säger Uffe Jansson.
Anstormningen från bortalaget kom ordentligt av sig när de märkte att det den här kvällen skulle vara omöjligt att få hål på Kevin Alin i hemmamålet och istället för reducering och nerv i matchen kunde Kvarnby IK göra ytterligare två mål under matchens sista tio minuter. Pontus Andersson fram till 3-0 och därefter gjorde Erik Odén 4-0 – hattrick och sitt femte mål efter sommaruppehållet.
-Härlig seger och tre fina poäng i toppstriden. Vi jobbar vidare och fortsätter ta en match i taget. Fredagens segermatch visade om inte annat att vi måste hålla skärpan uppe i varje match för att vi ska lyckas nå våra mål i höst, säger Uffe Jansson.
Division 5 Sydvästra
Kvarnby IK – Saba Palestina KIF/Liria IF 4-0 (0-0)
Målskyttar KIK: Erik Odén (3), Pontus Andersson
Varningar KIK: Anton Lindell
Bäckagårds IP
Fredag 25 augusti 18:15