Formkurvan och resultatraden har pekat spikrakt uppåt för Kvarnby IK efter sommaruppehållet och med endast ett par omgångar kvar är det KIK som är seriens mest formstarka lag och har nu verkligen bäddat för en kvalfylld höst.
-Inför matchen pratade vi om vikten av att vi kliver ut lika aggressivt och påkopplat som vi gjorde senast mot Dalby, vilket jag också tycker att vi gör, säger Ludvig Nilsson tränare Kvarnby IK.
Den inledande kvarten i hemmamötet med bottenlaget Torna Hällestads IF är ett enda stort spelövertag för Kvarnby IK där laget också lyckas ta ledningen i den åttonde matchminuten genom Alexander Käck. Ledningen kunde och borde nog varit ett par mål större efter Kvarnbys fina inledning men gästerna som krigar i andra änden av tabellen för att undvika direkt degradering lyckades hålla ut.
-Vi hade bud på både 2-0 och 3-0 men istället var det Torna Hällestad som kvitterade på straff strax innan halvtimmen var spelad, säger Ludvig Nilsson.
Efter gästernas kvittering och under den avslutande delen av den första halvleken var Kvarnby IK alldeles för passiva med enkla misstag både offensivt och defensivt som följd. Avslutningen var inget som varken spelare eller ledare i Kvarnby IK var nöjda med och under halvtidsvilan slöt KIK sig samman och kom ut betydligt bättre igen till matchens sista 45 minuter.
-Vi fick ett tryck på motståndarna igen i den andra halvleken och med drygt 25 minuter kvar av matchen kunde Käck göra sitt andra mål för dagen. Resten av matchen tycker jag att vi har ganska bra kontroll på tillställningen och vi vinner också med 2-1, säger Ludvig Nilsson och fortsätter:
-Härligt med sjätte raka vinsten men detta var också troligtvis den sämsta prestationen efter sommaruppehållet. Nu väntar en helgs spelledigt och därefter går vi för sjunde raka och en bättre prestation.
Division 5 Sydvästra
Kvarnby IK – Torna Hällestads IF 2-1 (1-1)
Målskyttar KIK: Alexander Käck (2)
Varningar KIK: Jonathan Frantzen, Alexander Käck
Bäckagårds IP
Lördag 16 september 14:00