Under en period på försäsongen där det spelas DM-matcher på helgerna valde Kvarnby IK att spela en träningsmatch mot Staffanstorp United, ett lag som spelar i Division 4 östra under 2024 och därmed inte är en seriekonkurrent till Kvarnby IK. Staffanstorp har bland annat vunnit över ett par Division 3-lag under försäsongen där tränare Ludvig Nilsson menar att laget var väl medvetna om att det skulle bli en tuff match:
- Vi visste att det skulle bli match mot ett bra motstånd där jag ändå tycker att vi ger dem alldeles för mycket gratis. I inledningen av matchen är det Staffanstorp som driver upp tempot och vi hänger inte riktigt med. När halvtimmen är spelad står det 3-0 till hemmalaget, vilket faktiskt inte var helt orättvist. Sista kvarten spelar vi upp oss något och resultatet står sig in till paus.
I andra halvlek jämnas spelet ut och det är målchanser åt båda håll, vilka resulterar i vars ett mål och slutresultatet skrivs till 4-1 i Staffanstorps favör.
- Nu har vi spelat 2 matcher i rad där vi bjudit motståndare på mål, vilket är något vi måste få bort till seriepremiären. Staffanstorp var det bättre laget och förtjänade att vinna, men jag tycker det är bra av våra spelare att höja sig i andra halvlek där jag tycker vi gör en godkänd prestation, säger Ludvig Nilsson efter matchen.
Träningsmatch
Staffanstorp United FC - Kvarnby IK 4-1 (3-0)
Målskyttar KIK: - David Thörnqvist
Varningar KIK: -
Staffansvallen