Segern i premiären borta Svenstorps IF följdes upp med ett kryss i hemmapremiären mot NK Croatia. Även om det var KIK som kvitterade i slutskedet av matchen så var det oavgjorda resultatet en match som Kvarnby kände att de var närmst att vinna.
Hemma mot BK Höllviken blev det ånyo ett kryss i en jämn drabbning med få chanser som möjligtvis skulle kunna räknas på poäng till Kvarnby.
-Det var en ruggigt jämn match med få målchanser åt bägge håll. Matchen präglades annars av väldigt tufft närkampsspel där jag är väldigt glad över att tjejerna börjat ta för sig betydligt mer än vad man gjorde i vintras, säger Mikael Andersson huvudtränare Kvarnby IK och fortsätter:
-Mest imponerande tycker jag är att vi hela tiden vill spela fotboll och stundtals dominerar vi mot ett starkt Höllviken.
Division 3 Sydvästra
Kvarnby IK - BK Höllviken 0-0
Målskyttar KIK: -
Bäckagårds IP
Söndag 23 augusti 11:00